Securex Caspian: hüquq-mühafizə, sərhəd, xilasetmə və yanğından mühafizə xidmətləri sahəsində perspektivli yeniliklər
Sentyabrın 24-də Bakı Ekspo Mərkəzində 14-cü Beynəlxalq “Daxili təhlükəsizlik, mühafizə və xilasetmə avadanlığı” Securex Caspian sərgisi öz işinə başlayıb. Eyni zamanda regionda müdafiə sənayesinə həsr olunmuş ən böyük tədbir olan 5-ci Azərbaycan Beynəlxalq Müdafiə Sərgisi ADEX-in açılışı olub. Hər iki sərgi qabaqcıl texnologiyaların təqdimatı, beynəlxalq əməkdaşlığın gücləndirilməsi və Azərbaycanın müdafiə sənayesinin inkişafı üçün səmərəli platforma rolunu oynayır.
Sərginin rəsmi açılış mərasimində Azərbaycan Respublikasının müdafiə sənayesi naziri Vüqar Mustafayev “ADEX” sərgisinin iştirakçıları və qonaqlarına salamlama nitqi ilə çıxış edib.
“Əminliklə söyləmək olar ki, artıq 5-ci dəfə keçirilən ADEX sərgisi əvvəlki illərdəki kimi, yenə yüksək səviyyədə keçiriləcəkdir. ADEX dost və müttəfiq ölkələrin sənaye müəssisələri və aparıcı şirkətlər arasında əlaqələrin qurulmasında unikal rol oynayır. Bu sərgi dünya silah bazarında ixracı təklif olunan harbi-sənaye kompleksinin müxtəlif sahələri üzrə müasir müdafiə texnologiyaları, hərbi texnikanın ən son nümunələri ilə tanış olmaq, beynəlxalq hərbi-texniki əməkdaşlıq sahəsində və yeni müqavilələr imzalamaq üçün geniş imkanlar yaradır. Tədbirdə dünyaca məşhur yüzlərlə şirkət öz məhsullarını nümayiş etdirir. ADEX müxtəlif ölkələrin öz müdafiə və müdafiə sənayə sahələrinin güçləndirmələri, istehsal imkanlarının artırılmaları, müasir və innovativ vasitələrinin tətbiq etdirilmələri və təcrübə mübadiləsi aparılmaları baxımından önəmlidir.
ADEX ilə paralel keçirilən Securex 2024 sərgisində nümayiş olunan ləvazimatların, mühafizə sistemlərinin və silahların perspektivli modellərin də iştirakçılar tərəfində maraqla qarşılacağına əminəm.”, - nazir Vüqar Mustafayev qeyd etdi
.
“Securex Caspian” sərgisi hüquq-mühafizə, sərhəd, xilasetmə, yanğınsöndürmə və xüsusi xidmət orqanları üçün ləvazimatların, kompleks mühafizə sistemlərinin və silahların perspektivli modellərini nümayiş edir. Sərgiyə Azərbaycan Respublikası Müdafiə Sənayesi Nazirliyi, Azərbaycan Respublikası Daxili İşlər Nazirliyi, Azərbaycan Respublikasının Fövqəladə Hallar Nazirliyi, Azərbaycan Respublikasının Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti, Azərbaycan Respublikası Dövlət Sərhəd Xidməti və ilk dəfə Azərbaycan Respublikasının Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Xidməti tərəfindən dəstək göstərilir. 2024-cü ildə ilk dəfə olaraq, Azərbaycan Respublikasının Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Xidməti “Securex Caspian” sərgisində stendlə iştirak edir.
Sərgidə ekspert-kriminalistika vasitə və sistemləri, əməliyyat-axtarış avadanlıqları, girişə nəzarət və idarəetmə sistemləri, hüquq-mühafizə orqanları üçün xüsusi avtomobillər, informasiya təhlükəsizliyi, mühafizə xidmətləri, qəza-xilasetmə vasitə və avadanlıqları, silah və sursatlar, təhlükəsizlik sahəsində təhsil, video-müşahidə sistemləri, xüsusi geyim və avadanlıqlar, yanğın təhlükəsizliyi və s. bölmələr təqdim olunacaqdır.
“ADEX” və “Securex Caspian” sərgiləri ilə paralel olaraq, Azərbaycanda ilk dəfə Kiberdiplomatiya üzrə Beynəlxalq Konfrans (ICCD) keçiriləcək. 25 sentyabr tarixində “Fairmont Baku” otelində təşkil ediləcək konfrans Azərbaycan Respublikasının Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidməti və Rumıniya Respublikasının Kiberdiplomatiya Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı ilə baş tutacaq. Tədbirin əsas tərəfdaşları Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Administrasiyası, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi və Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzidir.

Securex Caspian: перспективные новинки в области правоохранительных, пограничных, спасательных и пожарных служб
24 сентября в Баку Экспо Центре начала работу 14-я Международная Выставка «Внутренняя безопасность, Охрана и Спасательная техника» Securex Caspian. Параллельно состоялось открытие 5-й Азербайджанской Международной Оборонной Выставки ADEX – крупнейшего мероприятия в регионе, посвященного оборонной промышленности. Обе выставки служат эффективной платформой для презентации передовых технологий, укрепления международного сотрудничества и развития оборонной промышленности Азербайджана.
На официальной церемонии открытия выставки с приветственной речью перед участниками и гостями выступил министр оборонной промышленности Азербайджанской Республики Вугар Мустафаев.
«Эта выставка является уникальной площадкой для обмена важными достижениями и инновациями многих передовых стран в сфере оборонной промышленности. С уверенностью можно сказать, что выставка ADEX, проводимая в пятый раз, как и в предыдущие годы снова пройдет на высоком уровне,. ADEX играет уникальную роль в установлении связей между оборонными предприятиями и ведущими компаниями дружественных и союзнических стран. Эта выставка создает широкие возможности для знакомства участников с современными оборонительными технологиями и последними образцами военной техники в различных секторах военно-промышленного комплекса на мировом рынке оружия, а также для укрепления международного военно-технического сотрудничества и подписания новых контрактов. На мероприятии сотни всемирно известных компаний демонстрируют свою продукцию. ADEX важна для укрепления оборонительных возможностей разных стран, увеличения производственных мощностей, внедрения современных и инновационных решений, а также для содействия обмену опытом.
Я также уверен, что оборудование, системы безопасности и перспективные модели оружия, представленные на выставке Securex 2024, проходящей параллельно с ADEX, также вызовут большой интерес у участников.", - отметил министр Вугар Мустафаев.
Выставка Securex Caspian представляет перспективные модели оборудования для правоохранительных, пограничных, спасательных и пожарных служб, а также для специальных служб. Данное мероприятие поддерживают Министерство оборонной промышленности АР, Министерство внутренних дел АР, Министерство по чрезвычайным ситуациям АР, Государственная служба безопасности, Государственная пограничная служба АР и впервые – Государственная служба специальной связи и мнформационной безопасности АР, которая также примет участие с собственным стендом.
На выставке Securex Caspian представлены аварийно-спасательная техника и оборудование, информационная безопасность, оборудование для оперативно-розыскной деятельности, образование в области безопасности, оружие и боеприпасы, охранные услуги, пожарная безопасность, системы видеонаблюдения, системы контроля и управления доступом, специальная одежда и снаряжение, спецтранспорт для правоохранительных органов, экспертно-криминалистические средства и системы и т. п.
Параллельно с выставками ADEX и Securex Caspian в Азербайджане впервые пройдет Международная конференция по кибердипломатии (ICCD), которая состоится 25 сентября в отеле «Fairmont Baku». Организаторами конференции являются Государственная служба специальной связи и информационной безопасности Азербайджанской Республики и Центр кибердипломатии Румынии при поддержке Администрации Президента Азербайджанской Республики и Министерства иностранных дел Азербайджанской Республики.