Securex Caspian: qabaqcıl təhlükəsizlik texnologiyaları
26 sentyabrda Bakı Ekspo Mərkəzində 14-cü Beynəlxalq "Daxili Təhlükəsizlik, Mühafizə və Xilasetmə Avadanlıqlığı" sərgisi Securex Caspian başa çatdı. Sərgi, müdafiə sənayesinə həsr olunmuş 5-ci Azərbaycan Beynəlxalq Müdafiə Sərgisi ADEX ilə paralel keçirildi. Tədbirin təşkilatçısı "Caspian Event Organisers" şirkəti və onun beynəlxalq tərəfdaşı "Caspian Event Management"dır.
Tədbirin əhəmiyyətini vurğulayan mərkəzi hadisə, hər iki sərgini Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin ziyarət etməsi oldu. Dövlət başçısı xarici ölkələrin iri stendlərini və yerli sərgiləri gəzərək, müasir silahların və hərbi-texniki avadanlığın Azərbaycanın müdafiə qabiliyyəti üçün əhəmiyyətini qeyd etdi.
Securex Caspian sərgisi, hüquq-mühafizə, sərhəd, xilasetmə və yanğın xidmətləri, eləcə də xüsusi xidmətlər üçün perspektivli avadanlıq modellərini təqdim etdi. Xüsusi diqqət, qəza-xilasetmə texnikasının və əməliyyat-axtarış fəaliyyətinə aid avadanlığın nümayişinə yönəldi. Ziyarətçiləri videomüşahidə, giriş-çıxış nəzarət sistemləri, xüsusi geyim və avadanlıq, hüquq-mühafizə orqanları üçün xüsusi nəqliyyat vasitələri, ekspertiza və kriminologiya alətləri, yanğın təhlükəsizliyi metodikaları cəlb etdi.
Sərgini, Azərbaycanın hüquq-mühafizə və xilasetmə qurumlarının rəhbərləri, beynəlxalq deleqasiyalar və şəhər infrastrukturunun, nəqliyyatın və sənaye müəssisələrinin təhlükəsizlik məsələləri ilə məşğul olan mütəxəssislər ziyarət etdilər. Sərgi müddətində iştirakçılarla müvafiq Azərbaycan qurumlarının nümayəndələri və beynəlxalq delegasiyalar arasında çoxsaylı ikitərəfli görüşlər keçirildi.
Hər iki sərgi, qabaqcıl texnologiyaların təqdimatı, beynəlxalq əməkdaşlığın gücləndirilməsi və Azərbaycanın müdafiə sənayesinin inkişafı üçün effektiv bir platforma rolunu oynadı.
ADEX və Securex Caspian sərgiləri ilə paralel olaraq, Azərbaycanda ilk dəfə Beynəlxalq Kiber Diplomatiya Konfransı (ICCD) keçirildi. Konfransın təşkilatçıları Azərbaycan Respublikasının Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidməti ilə Rumıniya Kiber Diplomatiya Mərkəzi olub. Konfransın dəstəklənməsi Azərbaycan Respublikasının Prezident Administrasiyası və Xarici İşlər Nazirliyi tərəfindən təmin edilib.

Securex Caspian: передовые технологии безопасности
26 сентября в Баку Экспо Центре завершила работу 14-я Международная Выставка «Внутренняя безопасность, Охрана и Спасательная техника» Securex Caspian. Она проходила параллельно с 5-й Азербайджанской Международной Оборонной Выставки ADEX, посвященной оборонной промышленности. Организатором мероприятия является компания «Caspian Event Organisers» и её международный партнёр «Caspian Event Management».
Центральным событием, подчеркивающим значение мероприятия, стало посещение обеих выставок Президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым. Глава государства посетил все крупные стенды зарубежных стран, а также отечественные экспозиции, отметив актуальность современного оружия и военно-технического оснащения для обороноспособности Азербайджана.
Выставка Securex Caspian экспонировала перспективные модели оборудования для правоохранительных, пограничных, спасательных и пожарных служб, а также для специальных служб. Большой интерес вызвала демонстрация аварийно-спасательной техники, оборудование для оперативно-розыскной деятельности. Посетителей привлекли системы видеонаблюдения, контроля и управления доступом, специальная одежда и снаряжение, спецтранспорт для правоохранительных органов, экспертно-криминалистические средства, методика пожарной безопасности и пр.
Выставку посетили руководители правоохранительных и спасательных ведомств, аварийно-спасательных и пограничных служб Азербайджана, международные делегации, а также специалисты, занимающиеся вопросами безопасности городской инфраструктуры, транспорта, промышленных предприятий. В течение трёх дней выставки прошли многочисленные двусторонние встречи между участниками и представителями соответствующих азербайджанских ведомств, а также международными делегациями.
Обе выставки послужили эффективной платформой для презентации передовых технологий, укрепления международного сотрудничества и развития оборонной промышленности Азербайджана.
Параллельно с выставками ADEX и Securex Caspian в Азербайджане впервые прошла Международная конференция по кибердипломатии (ICCD). Организаторами конференции выступили Государственная служба специальной связи и информационной безопасности Азербайджанской Республики и Центр кибердипломатии Румынии при поддержке Администрации Президента Азербайджанской Республики и Министерства иностранных дел Азербайджана.