5-ci Yubiley “ADEX” sərgisinin açılış mərasimi baş tutdu
Bu gün Bakı Ekspo Mərkəzində regionun regionda müdafiə sənayesinə həsr olunmuş ən nəhəng regionda müdafiə sənayesinə həsr olunmuş ən nəhəng 5-ci Yubiley Azərbaycan Beynəlxalq Müdafiə “ADEX” və 14-сü Beynəlxalq Daxili Təhlükəsizlik, Mühafizə və Xilasetmə Avadanlıqları “Securex Caspian” sərgilərinin rəsmi açılış mərasimi keçirildi.
Açılış mərasimində Azərbaycan Respublikası Müdafiə Sənayesi naziri Vüqar Mustafayev çıxış edib.
Çıxışlar bitdikdən sonra sərginin iştirakçıları və qonaqları VIP turda iştirak ediblər.
24-26 sentyabr tarixlərində Bakı Ekspo Mərkəzində regionda müdafiə sənayesinə həsr olunmuş ən nəhəng tədbir olan 5-ci Yubiley Azərbaycan Beynəlxalq Müdafiə “ADEX” sərgisi keçiriləcək. Paralel olaraq, 14-сü Beynəlxalq Daxili Təhlükəsizlik, Mühafizə və Xilasetmə Avadanlıqları “Securex Caspian” sərgisi də təşkil edilir.
Sərgilərə 40 ölkəni təmsil edən 270-dək iştirakçı qatılıb. İştirakçı ölkələr Azərbaycanla yanaşı ABŞ, Belarus, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, Bolqarıstan, Böyük Britaniya, Çexiya, Çin, İspaniya, İsrail, İtaliya, Litva, Macarıstan, Pakistan, Qətər, Rusiya Federasiyası, Serbiya, Sinqapur, Slovakiya, Türkiyə, Ukrayna və digərləridir. Builki sərgilər iştirakçıların ümumi sayının 34%-ni təşkil edən yeni şirkətlər hesabına yenilənib. İştirakçı ölkələr arasında Macarıstan, Qətər, Sinqapur və Slovakiya 2022-ci il ilə müqayisədə sərgilərin yeni iştirakçılarıdır.
14 ölkə sərgilərdə milli pavilyonla təmsil olunacaq. Belə ki, Azərbaycan, Belarus, Çexiya, Çin, İtaliya, İsrail, Macarıstan, Pakistan, Qətər, Rusiya, Serbiya, Slovakiya, Türkiyə və Ukrayna sərgilərdə milli pavilyonla iştirak edəcək. 2022-ci il ilə müqayisədə iştirakçıların sayında 32% artım qeydə alınıb.
Ənənəvi olaraq, “ADEX” müxtəlif ölkələrdən nüfuzlu qonaqları və nümayəndə heyətlərini cəlb edir. Sərgiyə dünyanın 27 ölkəsindən 53 yüksək səviyyəli rəsmi nümayəndə heyətinin ziyarəti nəzərdə tutulmuşdur. Azərbaycan da daxil olmaqla, Belarus, Bəhreyn, Burkina-Faso, Əlcəzair, Gürcüstan, İordaniya, İsrail, İtaliya, Küveyt, Malayziya, Mərakeş, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Özbəkistan, Pakistan, Rumıniya, Rusiya Federasiyası, Səudiyyə Ərəbistanı, Serbiya, Slovakiya, Somali, Türkiyə, Türkmənistan, Ukrayna, Xorvatiya və Vyetnamı təmsil edən bu nümayəndə heyətləri tərkibində 300-dən çox rəsmi nümayəndənin sərgiyə qatılacağı gözlənilir.
Sərgi Azərbaycan Respublikası Müdafiə Sənayesi Nazirliyinin təşəbbüsü və təşkilatçılığı, Azərbaycan Respublikası Müdafiə Nazirliyinin dəstəyi ilə keçirilir. Sərginin təşkilatçısı “Caspian Event Organisers” və onun beynəlxalq tərəfdaşı “Caspian Event Management” şirkətidir.
“ADEX” sərgisinin qızıl sponsorları “Baykar” və “Israel Aerospace Industries”, bürünc sponsoru isə “Barzan Holdings” şirkətidir.
“ADEX” sərgisi ilə paralel olaraq təşkil edilən “Securex Caspian” sərgisi hüquq-mühafizə, sərhəd, xilasetmə, yanğınsöndürmə və xüsusi xidmət orqanları üçün ləvazimatların, kompleks mühafizə sistemlərinin və silahların perspektivli modellərini nümayiş etdirəcək.
“Securex Caspian” sərgisinə Azərbaycan Respublikası Müdafiə Sənayesi Nazirliyi, Azərbaycan Respublikası Daxili İşlər Nazirliyi, Azərbaycan Respublikasının Fövqəladə Hallar Nazirliyi, Azərbaycan Respublikasının Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti, Azərbaycan Respublikası Dövlət Sərhəd Xidməti və ilk dəfə Azərbaycan Respublikasının Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Xidməti tərəfindən dəstək göstərilir. 2024-cü ildə ilk dəfə olaraq, Azərbaycan Respublikasının Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Xidməti “Securex Caspian” sərgisində stendlə iştirak edir.
Sərgilərin rəsmi tərəfdaşları qismində “AzExpoMontage” MMC, “Caspian Freight Services”, “Atəşgah" Sığorta, "Hyatt Regency Baku", "Ibis Baku City", "Radisson Hotel Baku", "Greenwich Travel Club" və “Gloria Flowers” şirkətləri çıxış edir.
Sərgilərlə bağlı yenilənən məlumatları rəsmi internet saytlarından (www.adex.az və www.securexcaspian.az) və sosial şəbəkə hesablarından əldə etmək mümkündür.

Состоялась церемония открытия 5-й Юбилейной Выставки «ADEX»
Сегодня в Баку Экспо Центре состоялась церемония открытия 5-й Юбилейной Азербайджанской Международной Оборонной Выставки «ADEX» и 14-й Международной Выставки «Внутренняя безопасность, Охрана и Спасательная техника» Securex Caspian.
На церемонии открытия принял участие министр Оборонной Промышленности Азербайджанской Республики Вугар Мустафаев.
После выступлений участники и гости выставки приняли участие в VIP-туре.
С 24 по 26 сентября в Баку Экспо Центре проходит 5-я Юбилейная Азербайджанская Международная Оборонная Выставка «ADEX» – крупнейшее мероприятие в регионе, посвященное оборонной промышленности. Параллельно состоится 14-я Международная Выставка «Внутренняя безопасность, Охрана и Спасательная техника» Securex Caspian.
Участие на выставках подтвердили около 270 компаний из 40 стран. Среди стран-участниц, помимо Азербайджана, такие государства, как Беларусь, Болгария, Великобритания, Венгрия, Израиль, Испания, Италия, Катар, Китай, Литва, ОАЭ, Пакистан, Российская Федерация, Сербия, Сингапур, Словакия, США, Турция, Украина и другие. Выставки в этом году обновились за счет новых компаний, которые составляют 34% от общего числа участников. Среди стран-участниц Венгрия, Катар, Сингапур и Словакия станут новыми участниками выставок по сравнению с 2022 годом.
14 стран будут представлены на выставках национальными павильонами. Эти страны Азербайджан, Беларусь, Венгрия, Израиль, Италия, Катар, Китай, Пакистан, Россия, Сербия, Словакия, Турция, Украина и Чехия. По сравнению с 2022 годом число участников увеличилось на 32%.
Традиционно «ADEX» привлекает влиятельных гостей и делегации из различных стран. Ожидается визит 53 официальных делегаций высокого уровня из 27 стран мира. Ожидается, что на выставке будут присутствовать более 300 официальных делегатов, представляющих такие страны, как Алжир, Азербайджан, Беларусь, Бахрейн, Венгрия, Вьетнам, Грузия, Египет, Израиль, Иордания, Италия, Казахстан, Кувейт, Кыргызстан, Малайзия, Марокко, Пакистан, Россия, Румыния, Саудовская Аравия, Сербия, Словакия, Сомали, Туркменистан, Турция, Украина, Узбекистан и Хорватия.
Выставка «ADEX» проводится по инициативе и при организации Министерства оборонной промышленности Азербайджанской Республики, а также при поддержке Министерства обороны Азербайджанской Республики. Организатором мероприятия выступает компания «Caspian Event Organisers» и её международный партнёр «Caspian Event Management».
Золотыми спонсорами выставки «ADEX» являются компании «Baykar» и «Israel Aerospace Industries», а бронзовым спонсором — компания «Barzan Holdings».
Параллельно с выставкой «ADEX» будет организована выставка «Securex Caspian», где будут представлены перспективные модели оборудования для правоохранительных, пограничных, спасательных и пожарных служб, а также для специальных служб.
Выставку «Securex Caspian» поддерживают Министерство Оборонной Промышленности Азербайджанской Республики, Министерство Внутренних Дел Азербайджанской Республики, Министерство по Чрезвычайным Ситуациям Азербайджанской Республики, Государственная Служба Безопасности, Государственная Пограничная Служба Азербайджанской Республики и впервые – Государственная Служба Специальной Связи и Информационной Безопасности Азербайджанской Республики, которая также примет участие с собственным стендом.
Официальными партнёрами выставок являются компании «AzExpoMontage», «Caspian Freight Services», «Atəşgah Sığorta», «Hyatt Regency Baku», «Ibis Baku City», «Radisson Hotel Baku», «Greenwich Travel Club» и «Gloria Flowers».
Актуальную информацию о выставках можно найти на официальных сайтах (www.adex.az и www.securexcaspian.az) и на страницах в социальных сетях.