XƏZƏR İNŞAAT HƏFTƏSİ 2018: tikinti və abadlıq üçün hər şey bir məkanda
Bu il 23 oktyabr tarixində “Xəzər İnşaat Həftəsi” Bakı Ekspo Mərkəzində öz işinə başlayır. Regionda iştirakçıların sayına görə qeyri-neft sektorunun ən böyük sərgi tədbir - “Xəzər İnşaat Həftəsi” çərçivəsində təşkil olunan Azərbaycan Beynəlxalq İnşaat “BakuBuild Azerbaijan”, Xəzər Beynəlxalq Mebel, İnteryer və Dizayn “Caspian MebelExpo”, 11-ci Beynəlxalq İstilik, Havalandırma, Kondisionerləşdirilmə, Su təchizatı, Santexnika və Üzgüçülük Hovuzu “Aquatherm Baku” və 11-ci Xəzər Beynəlxalq Mühafizə, Təhlükəsizlik və Xilasetmə Vasitələri “Securika Caspian” Sərgiləri, Bakı Ekspo Mərkəzinin iki salonunu əhatə edir. “Xəzər İnşaat Həftəsi” regionda iştirakçıların sayına görə qeyri-neft sektorunun ən böyük sərgi tədbiridir. Bu il “Xəzər İnşaat Həftəsi”ndə dünyanın 22 ölkəsindən 301 şirkət iştirak edir.
“BakuBuild Azerbaijan” sərgisi tikinti və memarlıq, layihələndirmə və təmir sahəsində bütün regionun ən mühüm peşəkar tədbiri hesab olunur. Hər il müxtəlif dünya ölkələrini təmsil edən minlərlə mütəxəssis bu sərgini ziyarət edir və burada biznes tərəfdaşları ilə əlaqə yaradır.
Bu illər ərzində sərgi məhsul və xidmətlərin bazarda təşviq edilməsi üçün artıq ozünü effektiv vasitə kimi doğruldub. İştirakçılar arasında Azərbaycan, ABŞ, Danimarka, Finlandiya, Kanada, Çin, Rusiya, Sloveniya, Türkiyə, Ukrayna, Yunanıstan və digər ölkələri təmsil edən şirkətlər yer alır. Keçirildiyi illər ərzində sərgi özünü məhsul və xidmətlərin bazarda təşviq edilməsi üçün səmərəli vasitə kimi doğrulda bilmişdir. Bu il “İnşaat” sərgisində dəfələrlə tədbirin iştirakçısı olmuş dörd milli qrup iştirak edir, belə ki, tədbirin ənənəvi iştirakçısı - Almaniya milli stendi bu dəfə də Almaniya Federal İqtisadiyyat və Energetika Nazirliyi (BMWI) və Almaniya Sərgi Sənayesi Assosiasiyası (AUMA) ilə əməkdaşlıq çərçivəsində tədbirə qatılmışdır. Polşanın İnvestisiya və Ticarət Agentliyi isə Polşa milli stendinin təşkilatçısı qismində çıxış edir. Artıq uzun illərdir ki “Dubai Export” şirkəti BƏƏ-nin aparıcı şirkətlərini sərgiyə cəlb edir. İtaliya birgə stendinin iştirakı “Iteca Caspian” şirkətinin İtaliyadakı tərəfdaşı - “Invernizzi Group” şirkəti tərəfindən təşkil edilib. Builki debütantlar arasında Rusiyanın iki kollektiv regional stendi yer alır, belə ki, sərgidə Udmurtiya İxracın inkişafı korporasiyasının rəhbərliyi altında Udmurtiya diyarının şirkətləri, Tümen diyarının İxraca dəstək mərkəzinin rəhbərliyi altında isə Tümen şirkətləri debüt edir.
Sevindirici haldır ki, sərgi iştirakçılarının 40%-ni yerli şirkətlər təşkil edir - Azərbaycan şirkətlərinin fəal iştirakı isə “BakuBuild Azerbaijan” sərgisinin uğurlu olmasına böyük töhfədir. Yerli şirkətlər öz məhsullarını “Made in Azerbaijan” brendi altında beynəlxalq səviyyədə təqdim etmək üçün bu sərgidən istifadə edir. Sərgidə iştirak işgüzar münasibətləri genişləndirərək yeni əlaqələr qurmağa imkanı verir. “BakuBuild Azerbaijan” sərgisinin qeydiyyat sponsoru tədbirin müntəzəm iştirakçısı - “Corella” brendini təqdim edən “NB Group” şirkətidir, Baş informasiya tərəfdaşı qismində isə “Dom i İnteryer” (Ev və İnteryer) jurnalı  çıxış edir.
Sərgi ən qısa yoldan istifadə edərək yerli bazarı öyrənmək və onun tərkib hissəsi olmaq istəyən yeni iştirakçıların diqqətini hər il özünə cəlb edir, çünki “Xəzər İnşaat Həftəsində” sənayeni təmsil edən bütün şirkətlər bir araya gəlir. Bu il “BakuBuild Azerbaijan” iştirakçılarının 40%-ni yeni şirkətlər təşkil edir və onların arasında həm yerli, həm də xarici şirkətlər var.
“BakuBuild Azerbaijan” sərgisinin iştirakçıları ziyarətçilər üçün inşaat materiallarının bütün çeşidlərini əhatə edən ekspozisiya hazırlayıb. Bu il sərgi tikinti materialları, döşəmə örtükləri, keramika, üzlük daşlar, mərmər, qapı və pəncərələr, eləcə də interyer məmulatlarının geniş çeşidini əhatə edəcək. Lak-boya sektoru həm yerli, həm də xarici şirkətlər tərəfindən lazımı səviyyədə təmsil olunacaq. Sərgidə otaqlararası və giriş qapılarının, eləcə də bağ evləri və ofis binaları üçün metal və avtomatik qapıların geniş çeşidi ilə nümayiş  etdiriləcək. Ənənəvi olaraq, dam materialları və taxta məmulatları da tədbirdə geniş şəkildə sərgilənəcək. Builki yeniliklər arasında innovativ qarışıqlar, beton, cilalama maşınları, beton paya və plitələr hazırlamaq üçün yüksək texnoloji dəzgahlar və bir sıra digər məhsullar yer alır.
Bu il Xəzər Beynəlxalq Mebel, İnteryer və Dizayn “Caspian MebelExpo” sərgisində həm Azərbaycanı (“NorthWest Construction”), həm də Rusiyanı (Udmurtiya İxracın inkişafı korporasiyasının timsalında) təmsil edən mebel-interyer şirkətlərinin fəal iştirakını müşahidə etmək olar. Bu şirkətlər ziyarətçiləri mebel sənayesinə aid yeni məhsul və yenilikləri ilə sevindirəcək.
23-26 oktyabr tarixlərində Bakı Ekspo Mərkəzində 11-ci Beynəlxalq İstilik, Havalandırma, Kondisionerləşdirilmə, Su təchizatı, Santexnika və Üzgüçülük Hovuzu “Aquatherm Baku 2018” sərgisi keçiriləcək. Keçirildiyi illər ərzində sərgi özünü istilik, havalandırma və havanın kondisiyalaşdırması (“HVAC”), eləcə də üzgüçülük hovuzu üçün avadanlıq və ləvazimatlar sənayesinin bütün mövzularını işıqlandıran, regionda sənayenin inkişaf perspektivlərini əks etdirən aparıcı peşəkar tədbir kimi doğruldub. Sərgi su təchizatı, kanalizasiya, istilik, dispetçerləşdirmə, havanın kondisiyalaşdırması, havalandırma sistemləri, habelə üzgüçülük hovuzları və spa mərkəzlərinin təchizatı sahəsində həll variantları təklif edən şirkətləri bir araya gətirir.
Sərgi bu il dünyanın 14 ölkəsini, o cümlədən Azərbaycan, Avstriya, İran, İtaliya, Çin, Rusiya, Türkiyə, Ukrayna, Fransa, Çex Respublikası və digər ölkələrdən şirkətləri bir araya gətirəcək təmsil edən 69 şirkəti bir araya toplayıb. Sərgi iştirakçıları arasında Alarko Carrier Sanayi ve Ticaret, Aldaq, ATC AIR Trade Centre Havalandirma, Azertexnolayn, BestTechniK, Gedik Dokum ve Vana A.Ş., Euroclima, Leister Baku (EVIM), Newcond, Oz-Kan Makina Elm. San. ve Tic. AS., Polymart, Sumqayıt Texnologiyalar Parkı (STP), Turan Makinе, Yağmur 2, Yusiko kimi şirkətlər yer alır. Bu il sərgidə iştirakçılarının tərkibi daha əvvəl tədbirdə iştirak etməmiş şirkətlərin hesabına 30% artıb. Builki sərginin debütantları arasında isə “Cahan Sənaye Kompleksi” (Azərbaycan), “Chuděj, s.r.o.” (Çex Respublikası), “Hidronix SRL” (İtaliya), “SICCOM SAS” (Fransa), “PG Product” (İran) və s. yeni şirkətlər var.
“Aquatherm Baku 2018” sərgisinin iştirakçıları havalandırma və istilik sistemlərini, su üçün boru və filtrləri, isidici qazanları, nasosları, hidrantları və bir sıra digər məhsulları təqdim edəcəklər. Sərgidə müxtəlif istehsalçıların təklif etdikləri məişət və sənaye kondisionerləri, yastı su qızdırıcılarının geniş çeşidi də nümayiş olunacaq. Həmçinin otaqlarda mikroiqlimi uzaqdan idarə etmək üçün İT texnologiyalar da təklif olunacaq.
SƏRGİLƏRDƏ İNNOVASİYALAR
Çağdaş dünyamız yeni inkişaf qaydalarını diktə edir və sənaye yenilikləri bu prosesin ayrılmaz tərkib hissəsidir. Beynəlxalq sərgilər innovasiyaların nümayişi üçün əla platformadır və eksponentlər bu imkandan fəal şəkildə istifadə edirlər. Sərgilərdə təqdim edilən müxtəlif istehsal sirləri barədə məlumatları ehtiva edən yeni məhsullar kataloqu illik qaydada dərc edilir və siz bu kataloq ilə sərginin rəsmi veb-saytında tanış ola və ya yükləyə bilərsiniz. Yeni məhsul və xidmətlər təklif edən şirkətlərin stendləri xüsusi “new product/new service” (“yeni məhsul/yeni xidmət”) nişanı ilə işarələnib.
İŞGÜZAR PROQRAM
“Xəzər İnşaat Həftəsi” tikinti, təmir və binaların mühəndis-texniki təchizatı ilə məşğul olan müəssisə və təşkilatlar üçün yeni işgüzar əlaqələrin və tərəfdaşlıq münasibətlərinin qurulması, daha çox müştərinin cəlb edilməsi, eləcə də ekspertlər arasında təcrübə və ən son məlumat mübadiləsi baxımından unikal fürsətdir. Sərgi çərçivəsində bir sıra ixtisaslaşmış seminarlar, peşəkar görüş və müzakirələr, o cümlədən yeni texnologiyaların və inşaat ustalığının təqdimatı keçiriləcək.
Həmçinin, 23 oktyabr tarixində saat 13:00-da Polşa İnvestisiya və Ticarət Agentliyinin təşkilati dəstəyi ilə “Polşanın inşaat sənayesi” press-brifinqi təşkil olunacaq (Bakı Ekspo Mərkəzi, 1-ci zal, stend № B1062). Həmin gün daha bir tədbir - Azərbaycan Memarlar İttifaqının rəhbərliyi ilə keçirilmiş “Respublika memarlıq əsərləri müsabiqəsi” qaliblərinin təntənəli şəkildə elan edilməsi baş tutacaq.
“BakuBuild Azerbaijan” və “Aquatherm Baku” Sərgislərinin ikinci iş günü də dolğun keçəcək və təşkilatçıların sərgi günlərində dəfələrlə təşkil etdikləri “В2В” formatlı görüşlər ilə başlayacaq. Bu görüşlər yerli mütəxəssislər, dilerlər və distribyutorlar ilə onların xarici həmkarları arasında peşəkar dialoqun aparılması üçün əlavə və səmərəli işgüzar platformaya çevrilib. Bu il 60-dan çox şirkət 24 oktyabr tarixində “BakuBuild Azerbaijan” sərgisinin iştirakçıları, 25 oktyabr tarixində isə “Aquatherm Baku” sərgisinin iştirakçıları ilə (Bakı Ekspo Mərkəzinin 22 nömrəli seminar otağında) keçiriləcək işgüzar görüşlərdə iştirak etmək istədiyini bildirib.
Bunun ardınca isə gənc memarlar arasında inşaat sahəsi üzrə ən orijinal həll variantını ehtiva edən qalib layihəni seçmək üçün Azərbaycan Memarlar İttifaqı ilə “Iteca Caspian” şirkətinin birgə tədbiri olan “Unikal layihə” adlı tədbir keçiriləcək.
Təşkilatçılar “BakuBuild Azerbaijan” və “Aquatherm Baku” sərgilərin bütün imkanlarından səmərəli şəkildə istifadə olunmasında iştirakçılara köməklik etmək məqsədi ilə sərgidən xeyli əvvəl onlar üçün işgüzar nahar təşkil etmişlər. Nahar zamanı sərgilərdə uğurlu iştirak formullarının təqdimatı keçirilib, sərgilərin reklam kampaniyaları haqqında məlumat verilib və stendin təşkili üzrə əsas məqamlara toxunulub. Tədbir kouç Fidan Əzimli  tərəfindən aparılıb. İşgüzar qəlyanaltı zamanı stendlərin təşkil olunmasının başlıca məsələləri müzakirə edilib, sərgilərdə uğurlu inkişaf formullarının təqdimatı keçirilib.  İşgüzar naharda yerli şirkətlərin 30-dan artıq nümayəndəsi iştirak edib və təşkilatçılar ümid edirlər ki, səsləndirilmiş faydalı məsləhətlər şirkətlərin sərgilərdə iştirakı zamanı uğurla tətbiq ediləcək.
Regionun yeganə ixtisaslaşmış sərgisində iştirak etməklə yanaşı, tədbiri ziyarət etmək də inşaat ilə məşğul olan bütün şirkətlər üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Ənənəvi olaraq sərgilərə Azərbaycan sahibkarlarını yeni texnologiyalar ilə tanış etmək məqsədi ilə həm xaricdən həm də bölgələrdən işgüzar turlar təşkil olunur. Bu il “BakuBuild Azerbaijan” sərgisinin informasiya tərəfdaşı olan “Caspian Energy” ilə birgə Naxçıvandan olan sahibkarlar üçün işgüzar tur təşkil olunacaq. Həmçinin təşkilatçılar Gürcüstan sahibkarları üçün də işgüzar tur təşkil edəcəklər.
TƏŞKİLATÇILAR TƏRƏFİNDƏN YENİLİKLƏR
“BakuBuild Azerbaijan” və “Aquatherm Baku” Sərgilər çərçivəsində (ilk dəfə olaraq) təşkilatçılar sərgidə təqdim edilən material və məhsulların sınanması üçün “Sınaq otağı” adlı xüsusi zona yaradıb və ziyarətçilər burada məhsulların imkan və keyfiyyətlərini şəxsən yoxlaya bilərlər.
Təşkilatçılardan daha bir yenilik isə “İnnovasiyalar guşəsi”dir. İştirakçı şirkətlər burada öz yeni məhsullarını çoxsaylı ziyarətçi auditoriyasına təqdim edərək onlar haqqında məlumat verə, mütəxəssislərin suallarını cavablandıra və məhsulu bilavasitə iş prosesində nümayiş etdirə bilərlər.
Ziyarətçilər üzrə “Loyallıq proqramı” sərgi iştirakçılarının tətbiq etdikləri növbəti yenilikdir. Bu proqram sayəsində sərgi ziyarətçiləri sərgidə iştirak edən şirkətlərdən məhsul və ya xidmətləri xüsusi endirimlə satın ala biləcəklər. “Ziyarətçilər üzrə loyallıq proqramı”nın iştirakçıları barədə daha ətraflı məlumat Bakı Ekspo Mərkəzində qeydiyyatdan keçərkən təqdim olunacaq.
DƏSTƏK
“BakuBuild Azerbaijan 2018” sərgisi Azərbaycan Respublikası İqtisadiyyat Nazirliyi, Azərbaycan Respublikası Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi, Azərbaycan Memarlar İttifaqı, Azərbaycan Respublikasının Mənzil İnşaatı Dövlət Agentliyi tərəfindən dəstəklənir. Həmçinin “Aquatherm Baku”, “BakuBuild Azerbaijan”, “Caspian MebelExpo”, “Securika Caspian” sərgilər Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondu (AZPROMO), Azərbaycan Respublikası Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyası (ASK) və ilk dəfə olaraq Azərbaycan Respublikasının Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi tərəfindən dəstəklənir.
2018-ci ildə “Iteca Caspian” şirkətinin tərəfdaşları arasında rəsmi səyahət agentliyi “Premier Tour” şirkətləri, o cümlədən “Hyatt Regency” və “Qafqaz Point Hotel” mehmanxanaları (rəsmi otellər), yer alır.
Bakı Ekspo Mərkəzinin foyesində “Bagcam.az” - uşaq bağçaları şəbəkəsinin tərəfindən təşkil olunan uşaqlar üçün əyləncə zonası fəaliyyət göstərəcək. Burada valideynlər öz uşaqlarını təhlükəsiz zonaya ötürdükdən sonra sərgi stendlərini rahat şəkildə ziyarət edə biləcəklər.
TƏŞKİLATÇILAR
“BakuBuild Azerbaijan”, “Caspian MebelExpo”, “Aquatherm Baku”, “Securika Caspian” sərgilərin təşkilatçıları qismində “Iteca Caspian” şirkəti və onların tərəfdaşları çıxış edirlər.  Sərginin “Daily News” adlı rəsmi qəzeti tədbir ilə eyni vaxtda dərc olunacaq və burada sərgi iştirakçıları barədə məlumatlar, eləcə də sərgi çərçivəsində baş verən hadisələr əks etdiriləcəkdir. “Xəzər İnşaat Həftəsi”nin ən son xəbərləri sərgilərin veb-saytlarında və sosial şəbəkələrdəki rəsmi səhifələrdə operativ surətdə yerləşdiriləcək. Beləliklə, sərgilərin dörd günlük fəaliyyəti ərzində on minlərlə mütəxəssis inşaat sahəsinin innovativ texnologiyaları ilə tanış olaraq müqavilələr imzalaya və bu sahənin aparıcı istehsalçıları və distribyutorları ilə tərəfdaşlıq əlaqələri qura və bununla da, ən yeni texnologiyaları ölkənin sürətlə inkişaf edən inşaat sahəsində tətbiq edə biləcəklər. “Xəzər İnşaat Həftəsi” 26 oktyabr tarixində öz işini başa vuracaq.

КАСПИЙСКАЯ СТРОИТЕЛЬНАЯ НЕДЕЛЯ 2018: всё для строительства и благоустройства на одной площадке
Каспийская Строительная Неделя, объединяющая 24-ю Азербайджанскую Международную Выставку «Строительство» BakuBuild Azerbaijan, 11-ю Международная Выставка «Отопление, Вентиляция, Кондиционирование, Водоснабжение, Сантехника и Бассейны» Aquatherm Baku, Каспийская Международная Выставка «Мебель, Интерьер и Дизайн» Caspian MebelExpo и 11-я Каспийская Международная Выставка «Охрана, Безопасность и Средства Спасения» Securika Caspian, стартует 23 октября в Баку Экспо Центре. Это крупнейшее выставочное мероприятие ненефтяной сферы в регионе по количеству участников, организуемое компанией Iteca Caspian. В этом году в Каспийской Строительной Неделе принимают участие 301 компанию из 22 стран мира.
Крупнейшая выставка Прикаспийского региона в строительной области BakuBuild Azerbaijan является важнейшим профессиональным событием всего региона в области строительства и архитектуры, проектирования и ремонта. Ежегодно выставку посещают тысячи специалистов из разных стран, которые находят здесь партнеров по бизнесу.
Выставка за эти годы уже зарекомендовала себя как эффективный инструмент продвижения продукции и услуг на рынке. Среди участников ведущие компании из Азербайджана, Дании, Греции, Канады, Китая, Турции, Украины, Финляндии, России, Словении, США и других стран. В этом году на строительной выставке участвуют 4 национальные группы из Германии, Польши, ОАЭ и Италии, которые уже не раз принимали участие в выставке. Так, традиционным участником является немецкий стенд Германии, чье участие организовано при тесном сотрудничестве с Федеральным Министерством Экономики и Энергетики Германии (BMWI) и Ассоциацией выставочной индустрии Германии (AUMA). Агентство по инвестициям и торговли Польши выступило организатором польского национального стенда. Уже несколько лет «Dubai Export» собирает ведущие компании из ОАЭ на выставку BakuBuild Azerbaijan. Участие итальянского коллективного стенда организовано партнером компании Iteca Caspian в Италии «Invernizzi Group». Среди дебютантов этого года два коллективных региональных стенда из Российской Федерации. Так, впервые на выставке принимают участие компании из Удмуртии под руководством Корпорации развития экспорта Удмуртии, а также компании из Тюмени под руководством Центра поддержки экспорта Тюменской области.
Отрадно, что около 40% от количества участников являются местные компании. Активная деятельность азербайджанских участников выставки вносит весомый вклад в успех BakuBuild Azerbaijan. Местные компании используют выставку для демонстрации своей продукции под брендом «Made in Azerbaijan» на международном уровне. Участие в выставке предоставляет возможность расширения деловых связей и налаживания новых контактов. Спонсором регистрации BakuBuild Azerbaijan 2018 выступает многолетний участник выставки компания NB Group, представляющая марку Corella. Информационным партнером выставки выступает отраслевой журнал «Дом и Интерьер».
Выставка ежегодно привлекает внимание новых участников, которые хотят таким образом изучить местный рынок и стать его частью, воспользовавшись наикратчайшим путем, ведь на Каспийской Строительной Неделе собирается вся отрасль. В этом году состав участников выставки BakuBuild Azerbaijan 2018 на 40% пополнился новыми компаниями, среди которых как местные, так и зарубежные компании.
Участники выставки BakuBuild Azerbaijan 2018 подготовили для посетителей экспозицию, которая охватывает полный ассортимент строительных материалов, напольных покрытий, керамики, отделочного камня, мрамора, окон и дверей, интерьера. Широко представлен лакокрасочный сектор и кровельные материалы, причем как местными, так и зарубежными компаниями. На выставке можно будет ознакомиться с большим выбором межкомнатных и входных дверей, а также металлических и автоматических дверей для загородных домов и офисных помещений.
В этом году на Caspian MebelExpo можно наблюдать активное участие мебельно-интерьерных компаний из Азербайджана (NorthWest Construction) и России (Корпорация развития экспорта Удмуртии), которые порадуют посетителей своей продукцией и новинками в мебельной отрасли.
С 23 по 26 октября в Баку Экспо Центре пройдет 11-я Международная Выставка «Отопление, Вентиляция, Кондиционирование, Водоснабжение, Сантехника и Бассейны» Aquatherm Baku 2018. За годы проведения выставка зарекомендовала себя как ведущее профессиональное мероприятие, направленное на освещение всех тематик HVAC & Pool индустрии и отражающее перспективы развития отрасли в регионе. Выставка объединяет компании, предлагающие решения в области водоснабжения, канализации, отопления, диспетчеризации, кондиционирования, вентиляции и оснащения бассейнов и СПА.
В этом году выставка собрала 69 компаний из 14 стран мира: Азербайджана, Австрии, Ирана, Италии, Китая, России, Турции, Украины, Франции, Чехии и других стран. В списке постоянных участников выставки такие компании, как: «Euroclima», «Gedik Dokum ve Vana A.Ş.», «ATC AIR Trade Centre Havalandirma», «Oz-Kan Makina Elm. San. ve Tic. AS.», «Yusiko», «BestTechniK», «Azertexnolayn», «Alarko Carrier Sanayi ve Ticaret», «Polymart», «Newcond», «Leister Baku» (EVIM), «Yağmur 2», «Turan Makinе», «Сумгаитский Технологический Парк», «Aldaq» и другие. В этом году 30% от количества участников это компании, которые впервые выступают на бакинской выставке. Среди дебютантов этого года компании «Индустриальный комплекс Джахан» (Азербайджан), «Chuděj, s.r.o.» (Чехия), «Hidronix SRL» (Италия), «SICCOM SAS» (Франция), «PG Product» (Иран) и ряд других.
Участники Aquatherm Baku 2018 представляют вентиляционные и отопительные системы, трубы, фильтры для воды, нагревательные котлы, насосы, гидранты и многое другое. Экспозиция выставки отразит широкий ассортимент как бытовых, так и промышленных кондиционеров от разных производителей, плоские водонагреватели. Также будут презентованы IT технологии по дистанционному управлению микроклиматом в помещениях.
ИННОВАЦИИ на выставках
Современный мир диктует новые правила развития и неотъемлемой его частью становятся новинки в отрасли. Международные выставки являются отличной площадкой для демонстрации инноваций, и экспоненты активно пользуются этой возможностью. Ежегодно выходит каталог новинок, который содержит информацию о различных ноу-хау, представленных на выставках BakuBuild Azerbaijan и Aquatherm Baku. Стенды компаний, представляющие новые продукты и услуги, отмечены специальным знаком «new product/new service». Каталоги новинок можно посмотреть и скачать на официальных сайтах выставок www.bakubuild.az и www.aquathermbaku.az
ДЕЛОВАЯ ПРОГРАММА
Выставки Каспийской Строительной Недели - это уникальная возможность для предприятий и организаций, занятых в сфере строительства, ремонта и инженерного обеспечения зданий, для налаживания новых деловых контактов и партнерских отношений, привлечения большого количества клиентов, обмена опытом и новейшей информацией между экспертами. В рамках Каспийской Строительной Недели будет организован целый ряд специализированных семинаров, профессиональных встреч и дискуссий, презентаций новых технологий и строительного мастерства. В первый же день при организации Польского агентства по инвестициям и торговле 23 октября в 13.00 состоится пресс-брифинг «Строительная индустрия Польши» (Баку Экспо Центр, Зал 1, стенд № B1062). В этот же день состоится еще одно мероприятие - торжественное объявление победителя Республиканского конкурса архитектурных произведений, который проводился под патронажем Союза архитекторов Азербайджана.
Второй день будет также насыщенным. Его откроют В2В встречи, которые уже не первый год проводятся организаторами в дни выставок Aquatherm Baku и BakuBuild Azerbaijan. Они уже стали дополнительной эффективной бизнес-площадкой для профессионального диалога между азербайджанскими специалистами, дилерами, дистрибьюторами и зарубежными коллегами. В этом году свыше 60 компаний заявили об участии в этих деловых встречах, которые состоятся 24 октября с участниками BakuBuild Azerbaijan и 25 октября с участниками Aquatherm Baku в  Баку Экспо Центре в семинар-комнате №22.
Программу продолжит совместное событие Союза архитекторов Азербайджана и компании «Iteca Caspian LLC» - конкурс «Уникальный проект», в рамках которого среди молодых архитекторов будет выбран проект-победитель с самыми оригинальными строительными решениями.
С целью помочь участникам эффективно использовать все возможности, которые есть на выставках, организаторы задолго до начала выставок встретились с участниками BakuBuild Azerbaijan и Aquatherm Baku на бизнес-завтраке. Во время завтрака состоялась презентация формулы успешного участия на выставках, рассказано о рекламной компании выставок, были затронуты основные базовые вопросы организации стенда. Своим опытом и знаниями делилась коуч Фидан Азимли, которая отметила важность максимального использования всех ресурсов на выставках для налаживания контактов, а также напомнила о бесплатных возможностях, которые предлагает организатор до, во время и после выставок. На бизнес-завтраке приняло участие свыше 30 представителей местных компаний и организаторы надеются, что услышанные полезные советы будут с успехом применены во время участия компаний в выставках.
Не только участие, но и посещение специализированной выставки в регионе, имеет принципиальное значение для всех компаний, чей бизнес связан со строительством. Традиционно на выставки организовываются деловые туры из-за рубежа и из регионов страны с целью ознакомления предпринимателей Азербайджана с новыми технологиями. В этом году совместно с информационным партнером выставки BakuBuild Azerbaijan «Caspian Energy» организован тур на выставку предпринимателей из Нахичевани. Также самими организаторами будет проведен тур на выставку с предпринимателями из Грузии.
НОВИНКИ ОТ ОРГАНИЗАТОРОВ
Впервые в рамках выставок Aquatherm Baku и BakuBuild Azerbaijan, организаторы создали специальную зону «Тестовая комната» для тестирования материалов и продукции, представленных на выставках. В этой «Тестовой комнате» 24 и 25 октября посетители смогут лично убедиться в возможностях и качестве представляемых на выставках продукции.
Еще одна новинка от организаторов - «Уголок инноваций». 25 октября компании-участники смогут презентовать свою новую продукцию большому количеству заинтересованных посетителей, рассказать и ответить на вопросы специалистов, а также показать продукцию в действии.
«Программа лояльности» - это следующее новшество, внедренное со стороны организаторов выставок BakuBuild Azerbaijan и Aquatherm Baku. Данная программа позволит посетителям выставки приобрести продукцию или услугу от представленных компаний по специальной скидке. Все подробности об участниках  программы лояльности посетителю передаются при прохождении регистрации в Баку Экспо Центре.
ПОДДЕРЖКА
Поддержку выставке BakuBuild Azerbaijan оказывает Министерство Экономики Азербайджанской Республики, Государственный Комитет по Градостроительству и Архитектуре, Государственное Агентство Жилищного Строительства, Союз Архитекторов Азербайджана. Выставки Aquatherm Baku, BakuBuild Azerbaijan, Caspian MebelExpo, Securika Caspian поддерживаются Агентством развития малого и среднего бизнеса Азербайджанской Республики, Фондом Поощрения Экспорта и Инвестиций в Азербайджане (AZPROMO) и Национальной Конфедерацией Организаций Предпринимателей (Работодателей) Азербайджанской Республики.
Среди партнеров Iteca Caspian 2018 года туроператор «Premier Tour», официальные гостиницы «Qafqaz Point Hotel» и «Hyatt Regency». В фойе Баку Экспо Центра будет расположена детская зона, организованная сетью детских садов Bagcam.az, где можно будет спокойно оставить детей, пока родители посещают стенды на выставке.
ОРГАНИЗАТОРЫ
Организаторами выставок BakuBuild Azerbaijan, Caspian MebelExpo, Aquatherm Baku, Securika Caspian выступают компания Iteca Caspian и ее партнеры. К выставкам приурочен выпуск официальной газеты выставки «Daily News», который расскажет об участниках и событиях в рамках выставки. Самые последние новости с Каспийской Строительной Недели будут оперативно размещаться на сайтах выставок и на официальных страничках в социальных сетях. Таким образом, за 4 дня работы выставок десятки тысяч специалистов смогут ознакомиться с инновациями стройиндустрии, заключить контракты, стать партнерами ведущих производителей и дистрибуторов отрасли и в последствие внедрить новейшие технологии в стремительно развивающуюся строительную отрасль страны. Каспийская Строительная Неделя завершит работу 26 октября.